
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 600 mA |
| Operating Supply Current | 35 µA |
| Quiescent Current | 80 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Reference Voltage | 800 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 5401
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13958
Ext.Price$0.13958
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13958 | $0.13958 |
| 10 | $0.12601 | $1.26010 |
| 50 | $0.11376 | $5.68800 |
| 100 | $0.10239 | $10.23900 |
| 500 | $0.09215 | $46.07500 |
| 1000 | $0.08859 | $88.59000 |
| 3000 | $0.08516 | $255.48000 |
| 5000 | $0.08124 | $406.20000 |
